Czy jesienna chandra jest tym samym co depresja?
Zarówno depresja jak i jesienna chandra określają stan psychiczny, którego cechą jest obniżony nastrój, zmęczenie, brak chęci do wykonania nawet podstawowych czynności. Najważniejszym rozróżnieniem między tymi stanami jest fakt, że depresja jest poważną chorobą, która nieleczona może doprowadzić do śmierci.
Jakie konkretne objawy towarzyszą depresji?
Rozpoznanie tej choroby zwykle następuje po obserwacji licznych jej objawów takich jak:
- silny smutek ,
- mało energii życiowej,
- brak sił fizycznych,
- trudności z myśleniem, koncentracją,
- kłopoty z reagowaniem na bodźce płynące z otoczenia,
- brak satysfakcji z czynności, które wcześniej sprawiały radość i przyjemność,
- poczucie winy, niższości lub myśli samobójcze,
- czasem bezsenność i spadek apetytu.
Co najgorsze osoby chorujące na depresję nie boją się śmierci, lecz widzą w niej wybawienie od dręczących ich myśli. Depresja może trwać tygodniami, a nastrój w trakcie jest obniżony i stały.
Czym różni się chandra od depresji?
Jesienią, gdy dzień jest krótszy, słońce rzadko jest widoczne przez dłuższy czas człowiek staje się podatny na chandrę. Chandra w przeciwieństwie do depresji jest nietrwała i zazwyczaj trwa klika-kilkanaście godzin. W przypadku chandry nastrój jest zmienny i istnieje możliwość rozweselenia człowieka z chandrą. Zazwyczaj z chandrą nie są związane myśli samobójcze.
Czy i kiedy zgłosić się do lekarza?
W przypadku depresji niestety objawy mogą być nie tylko mogą być przewlekłe, ale również nawracające. Do lekarza warto się zgłosić, gdy zaobserwujemy u siebie stan obniżonego nastroju, który utrzymuje się przez 2–4 tygodnie, bez względu na wywołujące je przyczyny. Tutaj to nie jesień będzie problemem i konieczna jest wizyta u lekarza.
Jak pomóc w przypadku depresji?
Choroba ta wymaga profesjonalnej opieki, ale także pracy pacjenta. Jest to proces, który wymaga czasu. Obecnie za najskuteczniejszą terapię uważa się połączenie farmakologii (leków antydepresyjnych) i psychoterapii. Leki pozwalają zniwelować objawy choroby jak kłopoty ze snem lub brak energii czy nastroju. Z kolei psychoterapia umożliwia zmianę myślenia o świecie i o sobie, które jest zniekształcone chorobą. Zwykle na pierwsze efekty działania leków trzeba poczekać dwa-trzy tygodnie, ale zmiana sposobu myślenia wymaga więcej czasu.
Sposoby na jesienną chandrę
Jesień zwykle jest kojarzona z ze spadkiem formy psychicznej. na nasze nastroje nie wpływa pozytywnie krótszy dzień, deszcz czy mgła. Chcąc poradzić sobie z objawami jesiennej depresji warto wykorzystywać światło słoneczne w ciągu dnia oraz spacerować przynajmniej 30 minut dziennie. Z jesiennym obniżeniem nastroju można sobie samodzielnie poradzić poprzez:
- suplementację, czyli dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę witaminy D3, sięgnąć po preparaty, które wspomagają odporność;
- dietę, w której trakcie zwiększamy podaż warzyw oraz owoców, gdyż zawierają witaminy i minerały;
- ćwiczenia fizyczne, w których trakcie mózg wytwarza więcej endorfin;
- ratowanie się smakołykami jak np. gorzka czekolada, która zawiera w sobie węglowodany, magnez, żelazo oraz potas;
- zadbanie o odpowiednią ilość snu;
- korzystanie z życia towarzyskiego bez względu na pogodę.