Dlaczego warto połączyć odchudzanie z dietą?
Odchudzanie to już nie tylko odpowiedź na defekt estetyczny, który chcemy zwalczyć, gdy zbliża się lato. Utratę wagi zaczynamy planować, gdy staje się ona coraz bardziej uciążliwa. Nadmierna waga to nie tylko mniejszy wybór ubrań w sklepach to przede wszystkim kłopot z jakimkolwiek wysiłkiem fizycznym, nadmierne obciążenie stawów, a w niektórych przypadkach kłopoty z zajściem w ciążę czy inne problemy zdrowotne. Jednak utrata wagi powinna być zaplanowana i przemyślana, aby nie przyniosła więcej szkody niż pożytku.
Jak przygotować dietę odchudzającą?
Prawidłowa utrata wagi to proces wieloetapowy, który powinien być rozłożony w czasie. Zbilansowana dieta powinna zostać połączona z aktywnością fizyczną. Trening powinien być wykonywany tak często jak nasz organizm wytrzymuje, ale powinna to być aktywność różnorodna, która aktywuje wszystkie nasze mięśnie. Dodatkowo ćwiczenia powinny być poprzedzone rozgrzewką, a zakończone rozciąganiem mięśni, aby przyśpieszyć regenerację.
Do odchudzania konieczna jest także zmiana nastawienia. Dieta nie jest karą, ale środkiem do odzyskania lepszego samopoczucia, zdrowia czy pewności siebie, a efekt w postaci utraty kilogramów jest tylko skutkiem ubocznym. Żywność w przygotowywanych posiłkach musi być jak najmniej przetworzona, aby dostarczała cennych dla organizmu składników.
Dlaczego dieta nie działa
Pomimo ograniczenia kalorii w posiłkach, regularnych ćwiczeń możemy zauważyć brak efektów diety i się zniechęcić. Tymczasem może się zdarzyć kilka sytuacji jak:
- zjadanie zbyt wiele, gdy myślimy, że coś jest dietetyczne. Przykładem może być wypijanie soków owocowych, które w szklance o zawartości 250 ml zawierają około 130 kcal. Z kolei sałatki z dodatkami jak kurczak, mozzarella, feta, krewetki mogą mieć nawet od 200 do 500 kcal w zależności od porcji. Do zwodniczych napojów można zaliczyć kawę pod różnymi postaciami jak latte (190 kcal), dlatego należy pić zwykłą, czarną kawę, która wpłynie pozytywnie na metabolizm organizmu;
- zjadanie zbyt mało także nie jest wyjściem z sytuacji. Diety niskokaloryczne lub wręcz głodzenie się dają szybkie rezultaty, ale także szybko prowadzą do efektu jo-jo. Dlatego też warto umiejętnie dobierać bilans kaloryczny zjadanych posiłków, w czym może pomóc dietetyk;
- zbyt monotonny trening, na który zwykle składają się ćwiczenia aerobowe. Tymczasem, aby uzyskać wysportowaną sylwetkę wskazany jest trening siłowy. Pozwala to zyskać mięśnie, które spalają więcej kalorii w ciągu dnia.
- brak odpowiedniej ilości snu. Brak snu spowalnia metabolizm glukozy i powoduje rozregulowanie wydzielania kortyzolu;
- nadmiar stresu jest odpowiedzialny za dodatkowe kilogramy , gdyż sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha;
- sięganie po alkohol przy każdej okazji. Niestety wysokoprocentowe napoje są bardzo kaloryczne;
- choroby, które utrudniają schudnięcie to insulinooporność i hiperinsulinemia, niedoczynność tarczycy, depresja, zespół policystycznych jajników (PCOS), zespół metaboliczny X czy inne choroby.
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem odchudzania?
Przede wszystkim ważna jest świadomość, że dieta nie jest karą. Posiłki w trakcie zdrowego odżywiania mogą być smaczne, sycące i pełne składników odżywczych. Sam jadłospis to dobieranie zdrowych produktów z jednoczesną eliminacją produktów szkodliwych i niezdrowych. Z kolei ćwiczenia fizyczne powinny być dopasowane do indywidualnych wymagań. Do wykonania właściwego treningu nie jest konieczna siłownia. Do ćwiczeń wystarczy sportowy strój i kawałek podłogi. Odpowiednie odżywianie jest podstawą przy utracie wagi, natomiast aktywność fizyczna jest idealnym uzupełnieniem, który intensyfikuje efekty diety.