5 sposobów na rzucenie palenia
Każdy kto zaczął palić wie jak trudno jest rzucić i wyzwolić się z nałogu. Choć każdy palacz odradza rozpoczynanie przygody z paleniem, wciąż przybywa nowych palaczy. Organizm ludzki bardzo szybko uzależnia się od nikotyny, a sam palący nie ma na tyle siły zarówno psychicznej jak i fizycznej, aby z tym skończyć. Przygoda z paleniem zaczyna się u każdego podobnie , albo chce się przypodobać innym, albo został namówiony przez kogoś z otoczenia, albo chciał tylko spróbować. Nauczyć się palić wcale nie jest łatwo. Pierwszy kontakt z papierosem i zaciągnięcie się dymem kończy się tak samo – kaszlem, nudnościami i zawrotami głowy. Co więc składania nas do spróbowania kolejny raz? Dlaczego tak powszechnie jest sprzedawany towar, który jest odpowiedzialny za większość zachorowań na raka płuc? Jak zerwać z nałogiem raz na zawsze?
Sposoby na rzucenie palenia
- Najbardziej znanym i jednym z łatwiejszych sposobów jest skorzystanie z zasobów medycyny, istnieje cała gama produktów które zmniejszają odczuwanie głodu nikotynowego podczas zrywania z nałogiem. Poczynając od plastrów, przez kropelki, aerozole psikane pod język, na tabletkach kończąc. Warto wziąć pod uwagę, że nie każdy produkt jest odpowiedni dla danej osoby. Niektórym osobom bardziej odpowiada forma naklejenia plastra, innych ten sam plaster może uczulać lub wcale nie pomagać. Spray pod język może wywoływać skutki uboczne w postaci nudności lub kaszlu, a dla innej osoby nie będzie stanowić żadnego zagrożenia. Najbezpieczniejsze wydają się tabletki, które przyjmuje się jeszcze paląc papierosy, następnie 5 dnia kuracji odstawa się palenie papierosów i zmniejsza ilość tabletek. Kuracja tabletkami trwa ok. 30 dni. Ważne jest aby pamiętać, że bez silnej woli i chęci rzucenia nałogu, żaden lek ani suplement nie pomoże.
- Zabieg z kulami. Choć brzmi dziwnie wielu osobom taki zabieg pomógł. Polega on na pozbyciu się toksyn z organizmu, dzięki czemu ma się nie odczuwać głodu tytoniowego. Sytuacja jest podobna jak w przypadku medykamentów, bez silnej woli to nie zadziała. Cały zabieg trwa około godziny, pacjent ma zakładaną na głowę obręcz a do rąk dostaje do trzymania kule, następnie można czuć delikatne wibracje i piszczenie, choć nie każdy je odczuwa. Pod koniec zabiegu pacjent powinien poczuć w ustach gorzkawy posmak. Od tej chwili nie wolno mu już palić, nie powinien też czuć żadnych przykrych skutków ubocznych. Koszt takie zabiegu rozpoczyna się od 150 zł.
- Hipnoza. To dobry sposób dla osób, które są jej podatni. Trzeba zdać sobie sprawę, że nie każdy człowiek jest podatny na hipnozę, w związku z czym ten sposób walki z nałogiem nie będzie odpowiedni dla każdego. Aby sprawdzić czy jesteś podatny na hipnozę wystarczy wykonać prosty test polegający na wyciągnięciu rak przed siebie, zamknięciu oczu i wyobrażeniu sobie, że w jednej ręce trzyma się piórko, a w drugiej ciężarek. Po chwili należy otworzyć oczy i zobaczyć co się wydarzyło z rękami. Jeśli jedna ręka uniosła się do góry, a druga opadła w dół, oznacza to, że jesteś podatny na hipnozę, jeśli natomiast nic się nie wydarzyło, ten sposób nie jest dla Ciebie.
- Zmiana nałogu, na zdrowy nawyk. Jeśli masz dość silnej woli, aby poradzić sobie z głodem nikotynowym, możesz spróbować zamiast każdego papierosa zjeść np. baby marchewkę w każdej chwili, w której normalnie sięgnąłbyś po papierosa.
- Codzienne zmniejszanie liczby wypalanych papierosów. Ustal sobie, że codziennie wypalasz np. o jeden papieros mniej. Zacznij od standardowej ilości wypalanych papierosów dziennie, a następnie każdego dnia wydzielaj sobie liczbę o jeden papieros mniejszą. Powinno udać Ci się rzucić palenie w mniej niż miesiąc.
Zdrowie. Co się dzieje podczas rzucania palenia?
Choć u wielu objawy są podobne, tak samo prawdziwym będzie stwierdzenie, że każdy ma inne objawy odstawienia. Różnice które z tego wynikają są w mózgu. W zależności od tego czym się wspomagasz, kiedy podjąłeś decyzję i w jakich sytuacjach sięgałeś po papierosa, możesz odczuwać różne dolegliwości. Najczęstszymi z nich są: poddenerwowanie, kaszel, zimne poty, uderzenia gorąca, zawroty głowy, brak koncentracji. Po pierwszych 3 dniach, będzie już tylko łatwiej. Organizm nie będzie się już tak bardzo domagał nikotyny. Należy w tym czasie unikać towarzystwa osób palących i nie dać się skusić na choćby jedno zaciągnięcie. Organizm już zawsze będzie pamiętał swoje uzależnienie i nawet jeśli uda się z niego wyjść, wystarczy tylko jedno małe przypomnienie, a uzależnienie wróci ze zdwojoną siłą, a kolejne rzucanie wcale nie będzie łatwiejsze.