Zwiększanie witalności poprzez świadome odżywianie się. 

Są dni, kiedy nie możemy podnieść głowy. Jesteśmy bardziej zmęczeni niż zwykle, odczuwamy większy niż zwykle stres, wszystko nam ciąży i wydaje się, że nie ma rozwiązania. Czy kiedykolwiek pomyślałeś, że rozwiązaniem Twoich problemów i braku witalności jest niewłaściwa dieta? Bardzo pomocne będzie stosowanie zrównoważonej diety, bez podjadania i dostarczającej niezbędnych składników odżywczych.

Świadome odżywianie się.

W dzisiejszych czasach wszystko odbywa się w pośpiechu. Szybko wstajemy, jemy byle co na śniadanie, pędzimy do pracy, a potem w tym samym tempie do domu. Jeśli nie jesteśmy naprawdę świadomi naszej codzienności, to takie tempo życia nie pozwala nam być świadomymi tego, co jemy. Jemy na nogach, jemy byle co, nie przeżuwamy i pochłaniamy jedzenie. O świadomym jedzeniu mówimy wtedy, gdy stawiamy czoła jedzeniu, zwracając uwagę na to, co robimy. Oznacza to, że stajemy się świadomi tego, co jemy, ile jemy, jak jemy i dlaczego jemy. Jedzenie jest podstawową czynnością w naszym życiu. Jest to proces, w którym uzyskujemy składniki odżywcze potrzebne naszemu organizmowi do życia. Składniki odżywcze to substancje chemiczne zawarte w żywności, które organizm rozkłada, przekształca i wykorzystuje do produkcji energii, aby umożliwić komórkom prawidłowe wykonywanie ich funkcji i zapewnić im witalność. Ponieważ jednak żaden pokarm nie dostarcza wszystkich składników odżywczych w potrzebnych nam ilościach, należy stosować zbilansowaną dietę. Oznacza to dietę, która zawiera produkty ze wszystkich grup żywnościowych w odpowiednich proporcjach, aby zaspokoić potrzeby organizmu we właściwy sposób.

Jak mogę praktykować świadome jedzenie?

  1. Gotuj świadomie. Ciesz się całym procesem, od momentu rozpoczęcia zakupów.
  2. Uporządkuj listę zakupów, na której znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Pozwoli to zaoszczędzić czas, pieniądze i przyczyni się do poprawy stanu zdrowia.
  3. Podczas jedzenia zawsze siadaj przy stole. Spraw, aby Twój posiłek był za każdym razem wyjątkowym wydarzeniem.
  4. Jedz powoli, powoli przeżuwając pokarm. Poświęć co najmniej 20 minut na każdy posiłek. Dzięki temu można cieszyć się każdym kęsem, bez pośpiechu.
  5. Unikaj jedzenia na stojąco lub podczas chodzenia. Spożywaj posiłki w określonym i przyjemnym miejscu.
  6. Wyłącz telewizor i skoncentruj się na jedzeniu. Nie należy rozmawiać przez telefon ani odpowiadać na e-maile.
  7. Należy przestrzegać regularnego jadłospisu.
  8. Jedz, aż będziesz zadowolony, a nie aż poczujesz się pełny.

Świadome odżywianie a witalność.

Nasz organizm wykorzystuje energię do wielu celów. Musimy chodzić , biegać, poruszać się, oddychać, rosnąć, dojrzewać i utrzymywać zdrowe tkanki. Ta energia i witalność potrzebna do życia jest pozyskiwana z pożywienia. Dlatego zapotrzebowanie na energię będzie zaspokojone, gdy spożycie pokarmu będzie odpowiednie dla utrzymania prawidłowego rozwoju organizmu, a aktywność fizyczna pozwoli zachować zdrowie. Bardzo ważne jest stosowanie zrównoważonej i zróżnicowanej diety. Oznacza to spożywanie wszystkich grup pokarmów w odpowiednich ilościach.

Podstawy zdrowej diety.

Aby utrzymać zdrową mikrobiotę, podstawą naszej diety powinny być pokarmy bogate w węglowodany, takie jak chleb, makaron, ryż lub nasiona roślin strączkowych (ponieważ są one dobrym źródłem energii dla naszego organizmu), a także owoce i warzywa (ponieważ są one dobrym źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika i wody). Zdrowe odżywianie pomaga zachować witalność.
Jedzenie to nie tylko konieczność, ale także przyjemność, którą należy dostosować do naszych upodobań i cech, takich jak poziom i rodzaj wykonywanej przez nas aktywności, nasz wiek, waga i wzrost oraz harmonogramy narzucone przez tempo życia, jakie prowadzimy. Jedzenie odgrywa fundamentalną rolę dla naszego zdrowia, dobrego samopoczucia i witalności. A dlaczego warto lepiej się odżywiać? Ponieważ sposób, w jaki odżywiasz się dzisiaj, będzie miał decydujący wpływ na Twoje zdrowie w przyszłości i będziesz żył dłużej w dobrym zdrowiu. Zastanowienie się nad tym , jak wygląda nasza dieta, to już pierwszy krok w kierunku uczynienia jej zdrowszą.

Produkty żywnościowe, które zwiększają naszą witalność.

Owoce i warzywa.

Są to niezbędne produkty żywnościowe. Dostarczają nam witamin, minerałów, błonnika i wody. Powinniśmy spożywać co najmniej 5 porcji owoców/warzyw dziennie. Nie powinno zabraknąć wszelkiego rodzaju sałatek i warzyw. Można je wprowadzić jako pierwsze danie lub jako dodatek do drugiego dania. Idealnym deserem do wszystkich naszych posiłków są owoce, ale najlepiej byłoby spożywać je między posiłkami.

Zboża, chleb, ryż, makaron i ziemniaki.

Pokarmy te są bogate w węglowodany i stanowią główne źródło energii dla organizmu. Są one niezbędne w zdrowej diecie. Należy je spożywać codziennie i włączać do głównych posiłków w ciągu dnia. Są one bardzo bogate w błonnik.

Rośliny strączkowe.

Powinniśmy spożywać od 2 do 4 porcji tygodniowo. Są to bardzo pełnowartościowe produkty spożywcze, zawierające węglowodany, witaminy, składniki mineralne, błonnik i białka. Ponadto są one sycące, ekonomiczne, proste i szybkie w przygotowaniu.

Jajka, ryby i owoce morza.

Ta grupa żywności zawiera głównie białka i tłuszcze. Jajka dostarczają doskonałej jakości białka. Ryby i mięso są dobrym źródłem białka, a także żelaza. Białko ryb jest takiej samej jakości jak białko mięsa, z tą różnicą, że tłuszcz jest zdrowszy.

Nabiał.

Mleko i produkty mleczne dostarczają niezbędnych składników odżywczych, takich jak wapń i białko.