5 oznak na skórze świadczących o problemach zdrowotnych.
Sprawdzanie stanu skóry może nas wyciągnąć z niejednego kłopotu. Zmiany koloru, plamki, znamiona lub zaczerwienienia mogą ostrzegać nas przed pewnymi chorobami, lub problemami zdrowotnymi, co pomoże nam działać szybko i skutecznie. Nie pozwól im pozostać niezauważonymi i udaj się do dermatologa, aby leczyć je w najbardziej skuteczny sposób i dokładnie określić problem, a w razie potrzeby skierować do odpowiedniego specjalisty.
Funkcje skóry.
Skóra pełni wiele różnych funkcji. W tym miejscu podzielimy je na sześć podstawowych aspektów.
Ochrona.
Zapobiega utracie wody i działa jak bariera ochronna przed wnikaniem bakterii i wirusów.
Termoregulacja.
Umożliwia organizmowi dostosowanie się do zmian temperatury.
Wydzielanie i wydalanie.
Odbywa się to za pośrednictwem gruczołów potowych, a produktem tego wydzielania jest pot. Służy do usuwania produktów przemiany materii z organizmu.
Wchłanianie.
Jako organ przepuszczalny , skóra może również służyć do wchłaniania różnych substancji. Tak jest na przykład w przypadku leków w maści.
Recepcja bodźców zewnętrznych.
Skóra odbiera i przekazuje informacje do mózgu. Na przykład, odczucia bólu, temperatury, dotyku i ucisku. Ta funkcja sprawia, że skóra jest ważnym ważny środek komunikacji ze światem zewnętrznym.
Synteza związków chemicznych.
Poszczególne warstwy skóry syntetyzują korzystne dla organizmu związki z promieniowania ultrafioletowego pochodzącego ze słońca.
Nie należy lekceważyć sygnałów skórnych.
Wiele osób ma tendencję do minimalizowania problemów skórnych. Uważają oni, że choroby skóry są niewielkie, mają dobre rokowanie i są łatwe do leczenia. Co więcej, nie odnoszą tych zaburzeń do innych części ciała. Postępy w badaniach ujawniają jednak związek między chorobami skóry a innymi organami ludzkiego ciała.
Poniżej omówimy to bardziej szczegółowo, ale przewidujemy, że niektóre choroby skóry, takie jak łuszczyca, są czasami związane z problemami stawowymi lub sercowo-naczyniowymi. Z tych wszystkich powodów pewne zaburzenia, pozornie łagodne i powierzchowne, mogą być ostrzeżeniem przed innymi, poważniejszymi i głębszymi problemami.
Znamiona.
Znamiona powinny być oceniane przez dermatologa co najmniej raz w roku. Jednak osoby, u których w przeszłości występował czerniak i/lub u których występuje wiele zmian, powinny być badane bardziej regularnie.
Skazy skórne.
Przebarwienia skóry są łagodnym stanem. Ich znaczenie polega jednak na konsekwencjach kosmetycznych oraz na tym, że są trudne do leczenia. Fotoprotekcja jest niezbędna, dlatego należy unikać przebywania na słońcu, codziennie często stosować krem z filtrem, nosić kapelusz i odzież ochronną. Chociaż prawdą jest , że w niektórych przypadkach jej pojawienie się zbiega się z rozpoczęciem przyjmowania środków antykoncepcyjnych lub w czasie ciąży, stres może pogorszyć istniejącą melazmę i sprawić, że stanie się ona oporna na leczenie.
Zmiany w paznokciach.
Pomocne jest dokładne zbadanie paznokci. Ważne jest, by wiedzieć, jak wyglądają normalne paznokcie i ich fizjologiczne odmiany, a także umieć rozróżnić różne choroby, które mogą się z nimi wiązać. Mogą one wskazywać zarówno na procesy ogólnoustrojowe, jak i przede wszystkim na zaburzenia dermatologiczne. Żółtawe zabarwienie paznokci budzi podejrzenia co do obecności grzyba, który może rozprzestrzenić się na całej powierzchni paznokcia. Łamliwe paznokcie mogą wskazywać na problemy z tarczycą, a blade paznokcie mogą być oznaką anemii i braku czerwonych krwinek.
Trądzik.
Trądzik jest spowodowany zwiększeniem rozmiarów gruczołów łojowych i niedrożnością mieszków włosowych skóry, co prowadzi do powstawania zaskórników lub zaskórników. Wzrost wydzielania łoju ułatwia namnażanie się bakterii, które, choć są normalnymi mieszkańcami skóry, w przypadku wzrostu ich liczby powodują ropę, zaczerwienienie i ból w miejscach dotkniętych chorobą. Zmiany zachodzące w wydzielaniu hormonów płciowych, typowe dla okresu dojrzewania, powodują, że u 85% nastolatków w wieku od 15 do 18 lat występuje jakaś forma trądziku. Z czasem trądzik zwykle się poprawia. Jednak ciężki trądzik może pojawić się nagle u osób starszych. Może to wskazywać na chorobę podstawową, taką jak cukrzyca typu 2, która wymaga pomocy medycznej. Jest również związana z niektórymi chorobami endokrynologicznymi, a w przypadku kobiet – z zespołem policystycznych jajników.
Ciemne kręgi pod oczami.
Cienie pod oczami to zmiana koloru skóry pod oczami spowodowana nadmierną produkcją melaniny i rozszerzeniem naczyń włosowatych blisko powierzchni skóry. Jedną z głównych przyczyn powstawania cieni pod oczami są uwarunkowania genetyczne, ale bardzo ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest także brak snu lub złe nawyki związane ze snem. Innymi przyczynami tej zmiany są alergie lub anemia.