Czym wyróżniają się eko kosmetyki

Ciągle rosnąca świadomość dotycząca szkodliwego wpływu wywieranego na przyrodę sprawiła, że coraz więcej osób chce troszczyć się o otaczające nas środowisko i sięga po produkty, w których składzie są wyłącznie naturalne składniki. Świadomi konsumenci wybierają tylko certyfikowane kosmetyki ekologiczne.

Czym, jest ekologiczny kosmetyk?

Kosmetyki tego rodzaju są dostępne w sprzedaży pod nazwami kosmetyk organiczny lub biokosmetyk. Produkt taki jest uzyskiwany tylko z naturalnych składników, które pochodzą z certyfikowanych upraw. Wszelkie składniki do kosmetyków są pozyskiwane metodami naturalnymi, fizycznymi i dlatego też nie mają one wpływu na skład chemiczny i właściwości odżywcze produktu. Naturalnymi metodami pozyskiwania składników są suszenie, filtracja, tłoczenie. Dzięki temu producent może zapewnić całkowicie naturalny skład bez dodatku syntetyków i utrwalaczy. Cechą wyróżniającą ekologiczne produkty jest uzyskanie przez ich producentów certyfikatów potwierdzających organiczne pochodzenie składników. Składnikami w eko kosmetykach nie mogą być takie substancje jak:

  • silikony,
  • barwniki syntetyczne,
  • parafina,
  • alkohole tłuszczowe,
  • substancje mające pochodzenie kwasowe,
  • konserwanty syntetyczne.

Przy produkcji ekologicznych kosmetyków nie wolno również stosować metod, które przyczyniają się do cierpienia zwierząt lub ludzi. Bazą tych produktów są zwykle ekstrakty ziołowe, oleje, olejki eteryczne. Do zalet kosmetyków należy zaliczyć fakt, że pielęgnują naszą skórę i włosy bez zakłócania naturalnych barier. Nawet do przedłużenia ich termin używalności stosowane są konserwanty pochodzenia naturalnego jak np. kwas salicylowy lub olejki eteryczne.

Dlaczego warto stosować ekologiczne produkty?

Oprócz dbałości o planety stosowanie produktów całkowicie naturalnych zapewnia odpowiednią pielęgnację skóry i włosów bez obaw o alergie, podrażnienia czy inne przykre niespodzianki. Eko produkty świetnie działają na niedoskonałości, przebarwienia, wypryski i inne problemy skórne. W ich składzie znajdują się takie elementy jak ekstrakty i wyciągi z roślin czy naturalne oleje. Do najpopularniejszych składników eko produktów zalicza się aloes, miód Manuka, glinka, zioła (pokrzywa, skrzyp polny , kora dębu). Ekologiczne kosmetyki o najprostszym składzie można wykonać samodzielnie w domu z dostępnych powszechnie produktów czy roślin. Często wykonywany jest aloesowy tonik nawilżający, do którego potrzeba tylko 100 gramów liści aloesu i 1 litr chłodnej wody. W domu można wykonywać maseczki z naturalnych składników czy nawet szampon.

Zalety stosowania eko kosmetyków

Do największych zalet takich produktów uznajemy bezpieczeństwo użycia, bo nie ma w nich nic chemicznego i ryzyko pojawienia się nietypowej reakcji jest zminimalizowane. Kolejną zaletą jest jakość składników, które są lepsze niż sztuczne zamienniki. Kolejny atut to brak testowania produktów na zwierzętach. Ekologiczne kosmetyki mogą być stosowane przez wszystkich (dzieci, dorosłych czy nawet zwierzęta).