Zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry na wiosnę.

Wraz z nadejściem wiosny zwiększa się liczba godzin słonecznych, co daje możliwość spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. To bardzo przyjemna pora roku, ale jednocześnie bardzo delikatna. Promienie słoneczne są bardziej intensywne i bezpośrednio atakują naszą skórę. Ze względu na podwyższoną temperaturę bardziej się pocimy, a pot sprawia, że nasza skóra staje się bardziej tłusta.

Nagłe zmiany temperatury powodują, że nasza skóra staje się odwodniona, a jest to również pora roku, w której najczęściej występują alergie. Obecność większej liczby alergenów w wyniku pylenia roślin może wpłynąć na zmianę funkcjonowania układu odpornościowego. Osoby o skórze wrażliwej lub cierpiące na określone schorzenia skóry, takie jak trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca lub trądzik różowaty, odczuwają większe podrażnienie skóry, co może nasilać objawy, takie jak swędzenie, wypryski lub suchość. Z tych wszystkich powodów o tej porze roku należy szczególnie dbać o skórę.

Głębokie oczyszczenie.

Wiosną skóra zaczyna wytwarzać więcej oleju. Powoduje to gromadzenie się większej ilości zanieczyszczeń w porach. Jeśli nie usuniemy nagromadzonych zanieczyszczeń, nasza skóra będzie wyglądać na matową i odwodnioną, ponieważ nie usuwamy martwych komórek naskórka.

Organizm odnawia swoje komórki mniej więcej co 28 dni. Jednak proces ten nie zachodzi od razu, jak u niektórych gadów. Wiek, zmiany hormonalne lub zanieczyszczenie środowiska to czynniki, które uniemożliwiają jednorodną regenerację skóry właściwej. Złuszczanie nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale także reguluje grubość warstwy rogowej skóry, poprawia jej koloryt, wygląd porów i strukturę skóry właściwej. Dzięki temu ten organ naszego ciała będzie mógł prawidłowo spełniać swoje funkcje. Chociaż złuszczanie jest naturalnym procesem odnowy komórek, czasami konieczne jest przeprowadzenie tego procesu w sposób sztuczny. W zależności od stanu naszej skóry możemy nawet uciec się do dermabrazji lub peelingu w autoryzowanych placówkach. Nie należy jednak nadużywać tych zabiegów, ponieważ mogą one powodować miejscowe podrażnienia.

Hydratacja.

Pamiętaj, aby pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Skórę należy jednak nawilżać także od zewnątrz. Innymi słowy, po przygotowaniu lub oczyszczeniu skóry, tak aby mogła ona wchłonąć wszystkie niezbędne składniki odżywcze, musimy wybrać kremy, które nie tylko nawilżają, ale także mają właściwości nawilżające. Krótko mówiąc, zdolność do wchłaniania i zatrzymywania wody. Istnieją kremy emolientowe, na przykład z D-pantenolem i fitosterolami, które umożliwiają codzienne nawilżanie skóry wrażliwej, suchej, skłonnej do atopii lub wymagającej dodatkowego nawilżenia.

Właściwy filtr przeciwsłoneczny.

Wiosną pogoda jest ciepła, ale łagodna, a my nie zdajemy sobie sprawy z siły promieni słonecznych. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby o tej porze roku nie wychodzić z domu bez odpowiedniego dla skóry kremu z filtrem przeciwsłonecznym (ten nawyk powinniśmy zachować przez cały rok). Skrót SPF (sun protection factor) i umieszczona obok niego liczba oznaczają maksymalny czas, przez jaki można przebywać na słońcu bez poparzeń. Na przykład SPF50 oznacza, że zastosowany filtr przeciwsłoneczny wydłuża czas, w którym można przebywać na słońcu 50 razy bez poparzenia. Oczywiście zależy to od fenotypu skóry, tzn. nie każda skóra reaguje na słońce w ten sam sposób.

Suplementacja – podstawowe informacje.

Wystawienie skóry na działanie promieni słonecznych powoduje uwolnienie wolnych rodników. Powoduje to nasilenie oznak starzenia się skóry z powodu fragmentacji kolagenu w skórze właściwej. Dostarczanie dodatkowych witamin i minerałów o tej porze roku , aby spowolnić starzenie się komórek, wzmocni ochronę naszej skóry. A przede wszystkim w przypadku osób o bardzo jasnej karnacji, osób nietolerujących lub uczulonych na słońce oraz osób cierpiących na niektóre choroby skóry.

Zdrowe nawyki.

Unikaj spożywania alkoholu i palenia tytoniu. Alkohol odwadnia skórę, a tytoń ją starzeje. Odżywiaj się w zrównoważony i zdrowy sposób, zwiększ spożycie sezonowych owoców i warzyw, które dostarczą składników odżywczych potrzebnych Twojej skórze i Tobie. Przyjemne temperatury, bez nadmiernego upału o tej porze roku, sprzyjają rozpoczęciu ćwiczeń i nabraniu zdrowego nawyku, który pomoże wyeliminować toksyny.